بازنگری در ابعاد و چاپ

بازنگری در ابعاد
کارتن ها از ورق هایی تولید میشود که دارای ابعاد مشخصی هستند و گاها برای ساخت یک کارتن دیده میشود بخشی از ورق پرت و دو ریز میشود که این قضیه در قیمت کارتن محاسبه میشود. بنابراین مشورت با تولید کننده و تغییر برخی پارامترها مانند تغییر تعداد هر محصول در کارتن میتوانیم در ابعاد کارتن تجدید نظر کرد.

ابعاد کارتن
در تعداد محدود هم اولین مطلب مهم ابعاد کارتن است. باید تعداد و چیدمان کالا از نظر تعداد ردیف و ستون را بگونه ای قرار دهیم که عرض گسترده کارتن مضربی از عدد 10 باشد. چرا که رول کاغذهای مخصوص کارتن در عرض های مابین 100 تا 250 سانت می باشد که از شروع 100 سانت بطور متوالی با اختلاف 10 سانت افزایش خواهند داشت. به این ترتیب عرض های ورق تولید شده برای کارتن نیزبه همین منوال خواهد بود.
برای مثال اگر بتوانیم کارتنی را در دو سطح گسترده 50 در 173 سانت یا 51 در 176 سانت برای یک کالا درست کنیم ابعاد اولی چون عرض گسترده آن مضربی از ده می باشد و چون کار دور ریز نخواهد داشت مناسبتر می باشد.

توضیح: وقتی صحبت از مضرب ده عرض گسترده میشود باید تقریبا یک سانت هم فضا برای خط برش در نظر گرفته شود.

نوع چاپ
برای کار های با تیراژ خیلی کم مثلا 100 عدد بهتر است از چاپ سیلک استفاده شود. ولی برای ابعاد 1000 عدد در صورتی که این تعداد برای یک بار انجام میشود و کار نیاز به چاپ داشته باشد احتمالا مناسب ترین کار چاپ لمینت خواهد بود چرا که هزینه کلیشه برای چاپ فلکسو هزینه تمام شده بیشتری داشته باشد. اما اگر تعداد دفعات سفارش 1000 عدد درسال چندین مرتبه باشد آن وقت اجرا با چاپ فلکسو توجیح اقتصادی خواهد داشت

چاپ سیلک
در یک تعریف کلی چاپ سیلک از دو پارامتر لاینفک شابلون و رنگ اجرا خواهد شد. طرحی که قرار است چاپ شود بر روی شابلون پیاده سازی و سپس شابلون را بر روی سطح مورد نظر قرار داده و نوبت به پاشش و غلطاندن رنگ بر روی شابلون می رسد تا با عبور رنگ از شابلون عمل چاپ انجام گردد.

طراحی چاپ سیلک
طرح شابلون بصورت تک رنگ، چند رنگ تفکیکی و تمام رنگ (چهار رنگ ترکیبی) طراحی می شود. برای هر رنگ یک طرح سیاه و سفید برای ساخت یک شابلون نیاز خواهد بود لازم به ذکر است تا رنگ مشکی طرح کاملا تیره و یک دست باشد.برای طرح تصویر مانند رخ انسان و کار تمام رنگ نیاز به طرح ترام خواهیم داشت

شابلون یا کلیشه
شابلون ازپارچه توری شکل با جنس پلی استر ساخته می شود.درشت ترین توری با عدد 8 و ریز ترین آنها با عدد 200 شماره گذاری شده اند. عموما هر چه سطح چاپ، جذب رنگ کمتری نیاز داشته باشد و صیقلی تر باشد از توری ریزتر استفاد می شود. بعنوان مثال برای جعبه و کارتن، شابلون نزدیک به شماره 80 و برای پارچه شماره 100 و برای نایلون و هدایای تبلیغاتی و جنس های پلاستیکی و چرمی حدود شماره 120 و برای کارهای ظریف شماره های بالاتر استفاده میگردد

دستگاه های چاپ سیلک
. چاپ سیلک در دو روش دستی و چاپ با دستگاه اتوماتیک وجود دارد

1)دستگاه چاپ سیلک دستی با هر ابعاد دلخواه و عموما 50 در30 ، 50 در70 (که پر کاربردترین ابعاد است) و 70 در100

2)چاپ تمام اتوماتیک رول در تعداد رنگ مختلف (تک رنگ تا تمام رنگ ترکیبی )و در ابعاد عموما 70 در 50

3)دستی ترکیبی

نیمه اتوماتیک با میز کار ثابت

تمام اتوماتیک مسطح دوار

چاپ پوستر برای کارتن لمینتی

 

چاپ افست برای اجرای کارتن های لمینتی با تیراژ بالا به کار می رود با این چاپ براساس چهار رنگ اصلی
(cmyk)
که به ترتیب عبارتند از رنگهای اصلی
مشکی(k )
زرد(y)
قرمز(m)
آبی فیروزه ای(c)
و ترکیب آنها یک پوستر تمام رنگ را خواهیم داشت.

در چاپ افست هر یک از رنگهای اصلی در یک ستون قرار دارند و دستگاهی که دارای چهار ستون رنگ باشد میتواند با یکبار مکش کاغذ به داخل دستگاه در خروجی یک کار تمام رنگ را تحویل دهند.(شاید لازم بذکر باشه یک کار تمام رنگی شامل چهار فیلم و زینک تفکیک شده این چهار رنگ می باشد که در پیستونهای این ستونها غلطیده و بر روی ورق چاپ میزند).دستگاه با ستون رنگ کمتر مثلا با دو ستون برای یک کار تمام رنگی باید دو بار مکش کاغذ در دستگاه اتفاق بیفتد در یک نوبت دو تا از این چهارنگ اصلی و در نوبت دیگر پس از شتشوی مخزن و ستونها و تعویض فیلم و زینک دو رنگ باقی ماند را باید چاپ نمود . کاملا واضح و روشن خواهد بود که یک کار تک یا دو رنگ نیاز به یک یا دو زینک و یک یا دو ستون از دستگاهها خواهد بود.

متریالهای قابل چاپ با دستگاه افست به طور عمده از کاغذ تحریر ، کاغذ کتان ،کاغذ گلاسه در ابعاد و متراژهای مختلف را قادر به چاپ خواهد بود. برای پوستر کارتن از مقواهایی پشت طوسی با گرماژ 140 تا 180 گرم استفاده میشود.

لمینت

 

لمینت از فرآیندهای پس از چاپ به حساب می آید. معنی لغوی لمینت به معنای چسباندن دو لایه بر روی هم می باشد. لمینت در کارتن سازی چسباندن پوستر بر روی ورق کارتن می باشد

خصوصیات ورق های پلیمری شفاف را میتوان در دو گروه کلی تقسیم نمود.

1)مات یاشفاف بودن ورق پلیمری که متناسب با نوع مورد مصرف بررسی خدمات پس از چاپدر لمینت باعث جلوه بصری مات و براق میگردد.

2)تنوع ضخامت ورقهای پلیمر که به نازکترین آنها سلفون گفته می شود و فرآیند چسباندن سلفون بر روی چاپ را سلفون کشی گویند.

عمل لمینت و سلفون کشی به دو صورت گرم وسرد انجام میشود و در هر دو روش با استفاده از دو عامل چسب و فشار توسط غلطک های مخصوص لمینت انجام می پذیرد.تفاوت لمینت گرم وسرد در این است که در لمینت گرم ورق پلیمری(سلفون)در کارخانه آغشته به چسب میگردد و در برابر حرارت چسب آن نرم وآماده چسباندن میگردد. ولی در لمینت سرد چسب را در حین انجام لمینت بر روی سطح کاغذ و سلفون مالیده می شود.

 

چاپ فلکسو در کارتن سازی

 

شبیه و ملموس ترین چاپ به چاپ فلکسو، مهرهایی است که نزد پزشکان و شرکت دیده اید. نام کامل این روش چاپ فلکسو گرافی می باشد که معنی لغوی فلکسو انعطاف پذیر است و چون که کلیشه های این چاپ از جنس ژلاتینی و پولیمری و بسیار انعطاف پذیر هستند این چاپ را فلکسو می گویند. چاپ فلکسو قابلیت چاپ بر روی اغلب سطوح صاف مانند شیشه، فلز، چوب، پلاستیک، نایلون، گونی و هر سطح غیر متخلخل دیگر را دارا می باشد. این چاپ بیشتر در صنایع بسته بندی که با تیراژ زیاد سر و کار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ های دیجیتال بزرگ که مانند پرینترهای خانگی بسیار بزرگ هستند برای چاپ بر روی سطوح مختلف وجود دارد ولی برای اجرای تعداد زیاد هیچ توجیه اقتصادی نخواهد داشت و تنها برای چاپهای تکی استفاده میگیرد. مروری بر تاریخچه چاپ فلکسو تاریخچه این چاپ به سال 1890 بر می گردد که مرکب و جوهر آن بر پایه آب بود و سپس در سال 1900 با جوهرهای آنیلین که از مواد نفتی تولید می شد بهبود پیدا کرد و در آن سالها به این روش چاپ آنیلین گفته میشد ولی چون از نظر بهداشتی دارای ایراد بود باز در سال 1949 ایرادهای بهداشتی آن بر طرف شد ولی در اذهان عمومی چاپ به این روش را هنوز غیر بهداشتی می دانستند. بنابراین مجبور شدن با تغییر نام این روش چاپ به اسم امروزی آن یعنی چاپ فلکسو گرافی ذهنیت عمومی را تغییر داده و اینک شاهد هستیم این روش چاپ همچنان رو به پیشرفت تکنولوژی و بهبود کیفیت است و در بیشتر صنایع بسته بندی از این روش چاپ استفاده می کنند. در ادامه و به کمک تصویرسر برگ صفحه مراحل چاپ فلکسو را با هم مرور می کنیم. سینی یا مخزن رنگ در گام اول جوهر یا مرکب را در مخزن مخصوصی آماده می کنند. رنگهای اصلی در این چاپ همانند چاپ افست عبارتند از CMYK یعنی آبی، قرمز، زرد و مشکی می باشد البته متناسب با طرح از رنگهای نارنجی، بنفش وسبز نیز استفاده میشود. فرمولاسیون رنگها در حال توسعه است تا متناسب با سطوح مختلفی که قرار است چاپ بر روی آن انجام شود مقاوم و در عین حال بهداشتی و بدون زیان برای محیط زیست باشد. غلتک جوهر در گام دوم و بواسطه یک غلتک جوهر از مخزن برداشته میشود تا در مراحل بعدی مورد استفاده قرار گیرد. غلتک آنیلوکس رنگ مرحله قبل بر روی غلتک آنبلوکس منتقل میشود این غلتک دارای خفره های بسیار ریزی است که با میکروسکوپ قابلیت رویت هستند و جوهر را در خود نگاه میدارد تا به میزان کافی (نه کم که باعث بیرنگی ونه زیاد که باعث ایجاد لکه رنگی گردد) کیفیت این غلتک بدون شک در کیفیت چاپ تاثیرگذار می باشد و به همین دلیل همیشه در حال توسعه و بهتر شدن می باشد امروزه بهترین جنس این غلتک ها از سزامیک با حفره های بسیار ریز می باشد. این قسمت شبیه کار استامپ در چاپ با مهر خواهد بود. کاردک دکتر برای تنظیم مقدار رنگ روی غلتک آنیلوکس از کاردک استفاده میشود که در ابتدا از تیغه های فلزی ساخته میشد ولی امروزه از متریالهای مختلفی مانند پلاستیک نیز ساخته میشود. غلتک کلیشه در این گام کلیشه ساخته شده بر روی غلتک یا سیلندری متصل می باشد و رنگ از غلتک آنیلوکس به کلیشه منتقل می گردد.

 

روش ساخت کلیشه
ساخت کلیشه در سه روش انجام میشود. در روش اول از پولیمرهای حساس به نور استفاده میشود این روش متداول و ارزان ترین روش برای ساخت مهر نیز می باشد. در این روش طرح مورد نظر بصورت منفی بر روی کاغذ چاپ و سپس کاغذ چاپ شده را روی پولیمر(کلیشه خام) قرار می دهند و در مرحله بعدی آنرا در برابر تابش اشعه ماورابنفش قرار می دهند تا قسمتی که نور از آن عبور می کند سفت و سخت شود و در آخرین مرحله با قرار دادن کلیشه در محلول مخصوص و انجام شستشو باعث می گردد تا طرح بر روی کلیشه باقی مانده و بخشهای اضافه از روی کلیشه حذف گردد.

روش دوم با استفاده از دستگاه لیزر وعمل حکاکی می باشد در این روش قسمتهای اضافه کلیشه توسط حکاکی سوخته و حذف می گردد تا طرح اصلی بر روی کلیشه باقی بماند.

در روش سوم بصورت ساخت قالب فلزی و سپس با اعمال فشار و حرارت کافی قالب فلزی بر روی کلیشه خام باعث میگردد تا طرح قالب بر روی کلیشه باقی و مابقی قسمتها فشرده و به عبارتی حذف گردد.

غلتک برداشت

آخرین قسمت غلتک برداشت است که دو وظیفه اصلی را ایفا می کند یکی ایجاد فاصله و اعمال فشار مناسب بین غلتک کلیشه و متریالی که قرار است چاپ بر روی آن اعمال شود را مهیا می کند و در ایفای نقش دوم متریالی که قرار است چاپ بر روی آن اعمال شود را برای ورود و خروج از دستگاه هدایت می نماید.

قالب هندسی کارتن
برای ارزان شدن قیمت تمام شده کارتن باید از کارتن معمولی بجای کارتن دایکاتی استفاده کرد چرا که علاوه بر حذف هزینه قالب از دور ریز ورق کمتری نیز برخوردار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *